SAĞLIK SEN DENİZLİ ŞUBESİ GENİŞLETİLMİŞ İL DİVAN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
06 Ocak 2020, Pazartesi

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, kamuda kadrolu istihdam modelinin esas alınması gerektiğini belirterek, “Çalışanların sözleşme talebini yıllardır konuşuyoruz, artık konuşmaktan öte adımlar atılmalı ve gerekli düzenlemeler bir an önce yapılarak kadrolu istihdam modeli benimsenmelidir” dedi.

Sağlık-Sen Denizli İl Divan toplantısında konuşan Genel Başkan Semih Durmuş, sözleşmeli personel uygulamasının çalışma barışına zarar verdiğini belirterek, “Kamu çalışanları arasında yaşanan ayırım çalışma barışını zedeliyor. 2011 yılında sözleşmeli personel uygulaması kaldırıldı ama daha sonra bu uygulamaya yeniden dönüldü. Biz sözleşmeli istihdam türünün sağlıklı bir istihdam türü olmadığını her fırsatta dile getirdik. Yapılan düzenleme ‘3+1 şeklinde çıkmalı’ diye ifade edilirken bunu ‘yetmez ama evet’ diyerek kabul ettik. Biz kesinlikle sözleşmeli istihdam türünü benimsemiş değiliz. Kamuda aynı işi yapan insanlar farklı haklara sahipler. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Devlet istihdam modeli olarak kadrolu istihdamı benimsenmeli” diye konuştu.

“Adaletten Taviz Vermiyoruz”

Adaleti ve istişareyi en önemli değer olarak gördüklerini dile getiren Durmuş, hak mücadelesi verirken adaletten asla taviz vermediklerini belirtti. Sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Durmuş, “Sağlık çalışanlarının hakları tam ve eksiksiz olarak ödenmelidir. Döner sermaye adaletsizliğinin son bulması gerekiyor. Adaletli bir döner sermaye sisteminin hayata geçirilmesini sağlamak temel önceliğimizdir” şeklinde konuştu.

Şube Başkanı Koçoğlu: Gece Gündüz Çalışıyoruz

Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu'da, sağlık çalışanlarının dertleri ile dertlendiklerini belirterek, “Biz sağlık çalışanlarının alın terinin hakkını savunuyoruz. Sağlık çalışanlarının birçok sorunu var. Bu sorunların çözümü için gece gündüz demeden çalıştıklarını ve sağlıkta şiddetin bir an önce sona ermesinin bir zorunluluk olduğunu bunun için yetkililerin  yasal düzenlemeleri hayata geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Toplantıya Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Faruk Doğan, Yusuf Dural ve Abdülaziz Aslan'ın yanı sıra Aydın Şube Başkanı Abdülbaki Karaer, Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Erdal Bolatçı, Burdur Şube Başkanı Mehmet Faruk Ozan, Kütahya Şube Başkanı Ahmet Lütfi Demirsöz, Muğla Şube Başkanı Özcan Çiçek ve Uşak Şube Başkanı Muhammed Ali Aloğlu katıldı.

PAYLAŞ :